T, 6.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Setomaast sai soome-ugri kultuuripealinn 2015

, Setomaa portaali toimetaja
Facebook Twitter
Comments
Soome-ugri kultuuripealinna avamine Setomaal
Soome-ugri kultuuripealinna avamine Setomaal Foto: Mirjam Nutov

Käesoleva aasta 7. jaanuaril toimus Setomaal Obinitsas soome-ugri kultuuripealinn 2015 avatseremoonia, millega Setomaast sai kogu aastaks  25 miljonit inimest ühendava soome-ugri maailma keskpunkt.

Setomaal toimub kultuuripealinna aasta jooksul üle 35 kultuurisündmuse, mille kandvaks ideeks on pärimuskultuuri edasiandmine vanematelt noorematele, meistritelt meistritele ja ka asjahuvilistele.

Suuremateks sündmusteks kultuuripealinna aasta jooksul saavad olema peale jaanipäeva toimuv Seto Folk Värskas ja kostipäiv ehk kohvikutepäev kogu Setomaal, mis on sel aastal pühendatud soome-ugri temaatikale. Samuti toimub Ostrova festival, filmifestival, konverentsid, erinevad õpitoad, kus külalised saavad õppida soome-ugri käsitööd või toiduvalmistamist. Kultuuripealinna aasta tipp-sündmus on 1.augustil toimuv Seto Kuningriik Obinitsas.

Aasta jooksultoimuvad ka soome-ugri rahvaste esindajate omavahelised kokkusaamised kogemuste vahetamiseks, kuidas soome-ugri kultuuripärandit säilitada ja järgnevatele põlvkondadele edasi anda. Plaanis on algatada soome-ugri sõpruskülade liikumine.

Soome-ugri kultuuripealinn on ellu kutsutud rahvuspiirkondade arengu hoogustamiseks.

Obinitsa küla Setomaal valiti soome-ugri kultuuripealinnaks 11. augustil 2014 aastal Helsingis rahvusvahelise zhürii poolt soome-ugri noorteühenduse MAFUNi algatusena. Koos Obinitsaga kandideerisid 25 miljoni soomeugrilase pealinnaks ka 64 000 elanikuga Ungaris asuv Veszprém`i linn ja Venemaa Karjalas paiknev 500 elanikuga Vuokkiniemi küla.

Soome-ugri kultuuripealinna valiti teist korda. 2014. aastal oli selleks Udmurdimaal asuv Starõje Bõgi küla. Udmurdid andsid kultuuripealinna sümbol-linnu Tsirgu setodele üle 18.oktoobril, 24. oktoobril tervitasid setod kultuuripealinna sümboli jõudmist Setomaale.

Veebis saab soome-ugri kultuuripealinna kohta infot aadressil www.obinitsa.net, Facebookis www.facebook.com/obinitsa.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles