Seto pitsi päevad tulevad taas

Seto pitsi päevadel toimub seto pitsi konkurss, kus omavahel võtavad mõõtu parimad näputöömeistrid

FOTO: Seto Käsitüü Kogo

XXIV Seto pitsi päevad toimuvad traditsioonilisel ajal, 5.-26.mai 2017 Seto Talumuuseumis ja seekordseks teemaks on  "Romantiline ja õrn seto pits".

Pitsipäevade ajal toimub konkurss, II Suur Pitsipäev - mille raames toimub pitsinautlejate gurmeereis mööda Setomaad, toimuvad  pitsipäevade avamise ja lõpetamise üritused.  Konkursil selgitatakse välja ja premeeritakse  parimaid seto värvilise pitsi meistreid.

Seto Käsitüü Kogo tegevjuht Ingrit Kala: ,,Pitsipäevadega me mitmekesistame seto kultuurielu ja loome seoseid pärimuskultuuri ning kaasaja kultuuri vahel, oluline on, et kaasatakse ka nooremat põlvkonda. Nende päevade ajal saab Setomaa kultuuriline eripära – unikaalse pitsi heegeldamise oskus taas tähelepanu ja tuntust ning esile kerkivad uued meistrid.,,

Seto pitsi konkursile on alati oodatud osalema Setomaa koolinoori, Setomaa käsitöölisi, väljaspool Setomaad elavaid seto juurtega käsitöölisi, Seto pitsiklubi liikmeid. Varasemale kogemusele tuginedes võib öelda, et on kujunenud meistrid, kes igal aastal osalevad konkursil. Eelmisel aastal osales pitsitööde konkursil ,,Midagi endale,,  30 pitsivalmistajat 33 tööga. Tänavune konkursi teema ,,Romantiline ja õrn pits,,  kipub ehk peakorraldaja arvates olema tagasihoidlikum.

Seto pitsi näitus jääb Seto Talumuuseumis avatuks 3 nädalaks ja on suunatud kõigile huvilistele. Varasemalt on käinud lisaks Setomaa ja Eesti  käsitööhuvilistele näitust vaatamas ka gruppe Soomest, Lätist, Venemaalt.

Pitsipäevade avamisele 5.mail kell 15.00 Seto Talumuuseumi õuele on lubanud tulla ka külalised Venemaalt Petserist ja Soomest Haapajärvilt. Petseri Inkubatsioonikeskuses tegutsev  Disaini Stuudio toob pitsipäevade avamisele vaatamiseks oma põneva rõivakollektsiooni ja mõneks tunniks avaneb 5.mail kõigil võimalus imetleda ka Haapajärvi niplispitsi naiste töid.

Kõik pitsihuvilised on kindlasti oodatud 20.mail pitsilisele Setomaale. Sel päeval avatakse näitused ja meistrikojad Luhamaal, Obinitsas, Mikitamäel ja Värskas. Luhamaa Külatares saab imetleda sealse nulga vanu pitse, Obinitsas Taarka Tares ja Ateljee- Galeriis  seatakse ülesse pitsinäitused ja tegutsevad erinevad meistrid. Mikitamäel Inara Vanavalges valmistatakse Valgega valgest valget. Värskas leidub sel päeval pitsi ka muuseumiöös. Koos pitsi vaatamise ja valmistamise õppimisega on sel päeval võimalus mitmel pool saada osa ka headest roogadest ja maitsetest. Täpsemalt Suure Pitsipäeva marsruudi ja tegevuste  kohta leiab infot peagi www.kogo.ee.

Seto pitsi päevad on aidanud säilitada meie esivanemate pitsiheegeldamise oskust ja olnud käivitavaks jõuks unikaalse käsitöökultuuri arendamisel. Tänu osavatele meistritele ja suuresti tänu pitsipäevadele on unikaalne värviline seto pits jõudnud rahva teadvusesse, jõudnud ehtima kodusid, erinevaid tarbetekstiile ja peokleite. Pitsipäevad on  kaasa aidanud käsitöömeistrite leidmisele ja nende oskuste järjepidevale ülekandmisele noorematele käsitööhuvilistele.

Seto Käsitüü Kogo eesmärgiks on traditsioonilise seto käsitöö elus hoidmine ja seto pitsi päevade korraldamine on hea võimalus pöörata tähelepanu sellele väga olulisele ja erilisele käsitööliigile.

Seto värvilise pitsi päevi on korraldatud juba 24 aastat. Pitsi konkursiga tehti algust 1993. aastal, mil pitsipäevade peakorraldaja Tiiu Kunst töötas Värska Kultuurimajas. Pitsipäevade raames toimuva konkursi teema oli esmalt vaba. Mitmevärviline villane etnograafiline heegelpits võis kaunistada mistahes rõiva- või tarbeeset: salli, rätti, laudlina, voodikatet, pidukleiti või muud. Juba kaheksandast aastast lisandusid teemad. Korraldajate jaoks  on alati olnud tähtis see, et töö oleks teostatud korrektselt, õigete värvidega ja lõpptulemus, mida hindab žürii, oleks sobilik ja kaunis. Pärast 20 aastat pitsipäevade korraldamist andis Seto Talumuuseumi varahoidja Tiiu Kunst peakorraldaja rolli mõtteliselt üle Ingrit Kalale  Seto Käsitüü Kogost.

Tagasi üles
Back