Kuidas kogukond saab valitsemisel kaasa rääkida?
Kogukondi võib laias laastus jagada kaheks – on valdkondlikud ja piirkondlikud kogukonnad. Setomaal on aktiivsed valdkondlikud kogukonnad (Setomaa turism, Seto Käsitöökogo, Pärimusteater, erinevad ettevõtjate ühendused jne), kes teevad koostööd omavalitsustega, omavahel ja ka väljapoole. Neil kogukondadel on tugevad liidrid, kes oma valdkonna arengu eest seisavad.
Piirkondliku koostöö kohta on mitmeid häid näiteid. Näiteks Värska vald on teinud tihedat koostööd külakogukondade liidritega. Külavanemate ja teiste külaliidrite kaudu jõuavad inimeste vajadused vallani. Ühise Setomaa arvates peavad senised head koostöökogemused jätkuma ja laienema, nii et Võõpsust ja Lüübnitsast kuni Luhamaani oleksid kõik külad koostöösse haaratud.
Ühine Setomaa peab väga oluliseks, et piirkondade inimeste soovid ja vajadused jõuaks kohalikku omavalitsusse. Seepärast on kavas vallavolikogu istungeid viia läbi erinevates Setomaa paikades ja vallavolikogus on kavas luua külade arengu komisjon. Valimisliit kavatseb kõigisse praegustesse valdadesse jätta teeninduskeskused, et kogukondade esindajatel ja elanikel oleks võimalikult lihtne viia informatsioon vajadustest vallani ning vallapoolne teave inimesteni.
Väga oluline on käivitada peale valla ja külade koostöö ka külade võrgustik – koostöö külade vahel, vastastikku mõõduvõtmine, üksteiselt õppimine, ühised koolitused, õppereisid. Igal külal on, mida teistele küladele uhkusega näidata.
Setomaa elanik peab tundma uhkust!
Igal külal, igal nulgal on oma nägu. Iga inimene peaks tundma uhkust, et ta on Setomaa elanik, et ta on just oma nulga, oma küla elanik. Praegu on Setomaal külasid, eriti äärealadel, mis on ühel või teisel põhjusel jäänud valla arendustegevustest kõrvale. Ühine Setomaa ühendatud jõududega peab hoolitsema selle eest, et iga küla tunneks end valla täisväärtusliku osana.