Soome-ugri kultuuripealinn 2019 valitakse nädalavahetusel Obinitsas

Soome-ugri kultuuripealinn 2019 valitakse 8. aprillil Obinitsas

FOTO: Soome-Ugri kultuuripealinnad

Pühapäeval, 8. aprillil selgub Obinitsas, kellest saab järgmine, 2019. aasta soome-ugri kultuuripealinn. Hõimupealinna tiitlile konkureerib seekord kolm soome-ugri asulat: permikomi küla Arhangelskoje, mari küla Šorunža ja ungari linn Zirc.

Soome-ugri kultuuripealinna 2019 valimine toimub kahes osas: laupäeval, 7. aprillil kell 15-17 toimuvad Seto Ateljee-Galeriis kandidaatide esitlused ning 8. aprillil kell 12 hõigatakse sealsamas välja soome-ugri kultuuripealinna 2019 nimi.

Soome-ugri kultuuripealinnad on Soome-ugri rahvaste noorteühenduse (MAFUN) ja Põlisrahvaste Arengu Keskuse MTÜ ühine ettevõtmine, mis algatati 2013. aastal. Kultuuripealinnade programmi eesmärgiks on tõsta teadlikkust uurali rahvastest ja keeltest, tugevdada soome-ugri ühtsust ja hoogustada kohalikku arengut soome-ugri maailmas. Siiani on soome-ugri kultuuripealinna tiitlit kandnud Udmurdi küla Bõgõ (2014), Setomaa küla Obinitsa (2015), Ungari küla Iskaszentgyörgy ja Veszprémi linn (2016) ning Karjala küla Vuokkiniemi (2017).

Kultuuripealinna tiitel on aidanud tugevdada kohalikke kogukondi ja pakkunud neile uusi arenguvõimalusi. Programm on pälvinud positiivset vastukaja nii soome-ugri maailmas kui ka laiemalt – näiteks nimetas ÜRO põlisrahvaste õiguste eriraportöör Victoria Tauli-Corpuz seda eeskujuks põlisrahvaste kultuuriliste õiguste edendamisel.

Soome-ugri kultuuripealinna 2019 valib sõltumatu žürii koosseisus Nina Beljajeva (Bõgõ küla), Jelena Pljujko (Vuokkiniemi küla), Kauksi Ülle (Obinitsa küla), Marija Launonena (Sukukansojen Ystävät ry, Soome) ja Käbi Suvi (MAFUN / Fenno-Ugria Noored).

Soome-ugri kultuuripealinna 2019 konkursi korraldamist toetab Hõimurahvaste Programm ning kultuuripealinna valimine 7-8. aprillil Obinitsas on osa #EV100 sündmuste ning II soome-ugri külade foorumi programmist. Mõlema päeva üritused on avatud kõigile huvilistele ning osavõtt on prii.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles