T, 6.06.2023

Kas õnnestub laupäeval püstitada seto karguse mängimise maailmarekord?

Facebook Twitter
Comments
Matis Leima
Matis Leima Foto: Matis Leima

Muusik ja helilooja Matis Leima astub laupäeval, 4. aprillil kell 17 karmoškaga rahva ekraanidele, et püstitada seto tantsu karguse virtuoosse muusika kestvusmängimises maailmarekord!

Mis on kargus ja kuidas seda süüakse? Kargus on kõige vanem teadaolev seto tants ja seda on naljatledes nimetatud ka maailma kõige lihtsamaks tantsuks, sest see koosneb vaid kahest väikesest kõnnisammust. Ometi on karguse õigesti tantsimine tõeline väljakutse, sest nõuab äärmiselt väärikat ülalpidamist, kehahoidu ja traditsiooni tundmist. Naised ja mehed tantsivad kargust eraldi, meeste kargust nimetatakse ka kasatskiks. Paaristantse hakati Setomaal tantsima hiljem ja tegemist on teistelt rahvastelt laenatud tantsudega.

 Milles seisneb rekordilisus? Karguse tantsimiseks on käibel kindla iseloomuga karguse-nimelised traditsioonilised virtuoossed pillilood, mida vaheldades püüab Matis katkematult ja võimalikult kaua karguse tantsimiseks musitseerida. Need lood on ka tantsuta paeluvad, kaasahaaravad ja muusikule väljakutsuvad. Tema muusika järgi võib igaüks omas kodus püstitada karguse tantsimise rekordi! Jäädvusta oma tants ja jaga seda!

 Miks peaks väga kaua kestev karmoškamäng kellelegi huvi pakkuma? Aga sellepärast, et lisaks vaatemängulisusele on ettevõtmises palju õpetlikku mängijale endale ja pealtvaatajatele: - eesmärk mängida keerulisi lugusid kuni lõpuni lõdvestunult ja pingevaba kehakasutusega - püüd aina korduvat ja korduvat muusikat lõpuni tähelepanelikult kuulata, et mäng püsiks musikaalne ja kõnekas, maakeeli: meeldiv ja äge - püüd aina korduvas muusikas leida võimalusi varieerimiseks ehk süveneda kõlavate lugude juuretasandisse - tähelepanu tõmbamine kargusele kui väga omanäolisele ja väärtuslikule seto kultuuri osale!

Karguse kargamise maailmarekordile saad kaasa elada Matis Leima Musicu Facebooki lehel ja Matis Leima Youtube kanalil.

Õpi kargust tantsima siin, Kargus I Seto Tandsopidol.

Soovi korral saad sündmust piletiga toetada siin

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles