Mardilaat Setomaal toob osalejateni sajanditaguse laadamelu

Toimetaja: Annela Laaneots
Copy
Mardilaat Setomaal
Mardilaat Setomaal Foto: Doris Kudre

Sel laupäeval, 12. novembril toimub Värska talumuuseumi välialal kell 10-15 Mardilaat Setomaal. Kaubapakkujaid on tulemas Setomaalt Hiiumaani ning lettidelt leiab nii sügisande, mitmesugust käsitööd kui täiendust isadepäeva või jõulupühade aegsesse kingikotti.

Tänavune Mardilaat Setomaal on järjekorralt juba kolmas. Kaks esimest novembrikuist laata toimusid Värska talumuuseumi õuealal Seto Käsitüü Kogo eestvedamisel. Esimestel koroona-aastatel jäi Tallinnas ära suur käsitöölisi ühendav Mardilaat Saku Suurhallis ning kohalikud kogukonnad otsisid võimalust, kuidas laat ikkagi toimuda saaks. Värska talumuuseumi väliala sobiks selleks hästi. Nüüd, kolmandal aastal, on korraldamise ohjad antud Setomaa Muuseumide kätte ja vastu võetud otsus laada nimi setopärasemaks muuta.

Mall Hadje, Setomaa Muuseumide programmijuht: “Setomaal pole mardipäeva sel viisil tähistatud nagu mujal Eestis, kuid novembri keskpaika jääb setode püha, nahtsipäev. Nii olemegi otsustanud Mardilaada Setomaal ümber nimetada Nahtsipäeva laadaks Setomaal. Laupäeval teemegi piduliku nimevahetuse läbi ning räägime laadalistele neist rahvakalendri tähtpäevadest. Edaspidi korraldame laata Värskas nahtsipäevale, 11. novembrile, kõige lähemal oleval nädalavahetuse päeval.”

Laupäeval leiab laadalt söögikraami, mida sahvrisse varuda, õpetlikke mänguasju laste kingikotti, tarvilikku kraami perenaistele ja vajalikku peremeestele. Käsitööliste lettidelt leiate kõik vajamineva, et iseend ja kodu enne talve ehtida ning vegantoidu austajate rõõmuks seab end laadaplatsil sisse ka Setomaalt pärit vegankohvik Fern.

Loomulikult on Mardilaadale tulemas ka Seto Käsitüü Kogo esindus. “Meil on sel aastal laadal kaks suurt uudist - meie letilt saate soetada 2023. aasta kalendri, mida kaunistavad vanaaegsed seto rõivastega seotud fotod ning kus on märgitud nii kirikupühad kui ka olulisemad sündmused Setomaal, samuti saab osta peatselt valmiva Seto rahvarõivaraamatu ettetellimise kinkekaarti,” tutvustas Ingrit Kala, käsitööseltsi eestvedaja.

Lisas mitmekesisele kaubavalikule on võimalik nautida laadaprogrammi, mida veab eest Setomaa juurtega näitleja Merle Jääger. Laste rõõmuks on võimalik teha ponisõitu ja tutvuda Värska talumuuseumis elavate loomadega. Jahedate ilmade trotsimiseks süüdatakse laadaalal mitmed lõkked ning sooja saab minna ka Värska talumuuseumi peamajja, kus perenaiste juhendamisel saab ahju paistel käsitööd teha. Muuseumisse on sel päeval prii sissepääs. Samuti ootab külastajaid ka Seto Tsäimaja, mis taasavati oktoobrikuus koos uuenenud menüü ning interjööriga.

Värskas asuv Seto talumuuseum loodi 1994 aastal, alates 2019. a koondati kõik Setomaa muuseumid Setomaa valla allasutuseks nimega Setomaa Muuseumid ning Seto talumuuseum kannab sellest peale nimetust Värska Talumuuseum. Muuseum tutvustab seto traditsioonilist taluarhitektuuri ja taluelu sajandi tagusel Setomaal.

Tagasi üles