Jaanuaris esitletakse Värskas, Tartus ja Tallinnas äsjailmunud mahukat seto rahvarõivaraamatut

Copy
Mokornulga leelokoor laulmas seto leelot Seto Kuningriigi päeval Luhamaal
Mokornulga leelokoor laulmas seto leelot Seto Kuningriigi päeval Luhamaal Foto: Ülle Pärnoja

Seto Käsitüü Kogo esitleb 8.jaanuaril kell 12 Värska Kultuurimajas, 14.jaanuaril kell 13 ERMis ja 20.jaanuaril kell 16 Eesti Vabaõhumuuseumi seto talus äsjailmunud mahukat seto rahvarõivaraamatut.

Raamatu produtsent, Seto Käsitüü Kogo tegevjuht Ingrit Kala: „ Oleme ellu viinud nii minu enda kui ka paljude teiste seto käsitööliste suure unistuse. Nii suures mahus pole varasemalt seto rahvarõivastest kirjutatud. 624 leheküljelt leiab 710 fotot, mis kajastavad meie rõivaste ilu ja erisusi, otstarbeid ja arengut. Raamat on mõeldud nii käsitöö- kui kultuurihuvilisele ja kindlasti on see kena kinkeraamat. Olen väga tänulik kõigile autoritele ja kogu meeskonnale, suurim tänu kuulub minu assistent Kaja Tullusele, kes 6 aasta vältel aitas kogu materjali arhiveerida. Loodan, et raamat leiab paljudes raamaturiiulites väärika koha ja paljud inimesed leiavad sealt väärt materjali! “

Materjali raamatu väljaandmiseks asuti koguma juba 2017.aastal. Kolme aasta vältel toimusid Leader projekti toel rahvarõivaalased teemapäevad, kus teadlased said kokku käsitöölistega. Käsitöölised said juurde teadmisi, kust leida rohkem infot ja ise omakorda kõnelesid sellest, kuidas neid esemeid on vanasti kootud või õmmeldud.

Teemapäevadega samaaegselt hakati otsima inimesi, kes oleksid valmis esemeid põhjalikumalt uurima ja artikleid kirjutama. "Suured tänud kõigile, kes selle töö ette võtsid. Neid toredaid kirjutajaid oli kokku 20: Sigre Andreson, Kristi Jõeste, Andreas Kalkun, Ülle Kauksi, Arvis Kiristaja, Tiiu Kunst, Ülle Kärner, Marit Külv, Marje Linnus, Elvi Nassar, Mare Piho, Anu Pink, Piia Rand, Inna Raud, Riina Reinvelt, Maarja Sarv, Õie Sarv, Made Uus, Tiit Sibul, Kadri Vissel. Aitäh kõigile!" ütles Ingrit Kala.

Suure panuse raamatu valmimisse andis toimetaja Maret Tamjärv, kelle väljakutseks oli erinevate autorite materjalide ühtlustamine. Südame ja suurepäraste ideedega oli asja juures terve aasta vältel kujundaja Evelin Urm. Raamat on eestikeelne, aga sealt leiab ohtralt setokeelseid esemete nimetusi ning välja on toodud seto keeles vanu kirjeldusi ja kombeid.

Setokeelsete tekstide toimetamisel sai aastate jooksul kaasatud mitmeid seto keele kõnelejaid ja viimased korrektuurid tegi Silvi Palm. Iga peatüki lõppu on Helen Külviku abiga jõudnud ingliskeelne kokkuvõte, seetõttu on see raamat sobilik ka välismaalastele.

Raamatu ilmumisele on kaasa aidanud Leader meede, Setomaa pärimuskultuuri toetusmeede, Eesti Kultuurkapital, Setomaa programm, Setomaa Edendusfond ning väga suure osaga on panustanud Seto Käsitüü Kogo.

Tagasi üles