Hea lugeja! Lugupidamine esivanemate vastu, südamesoojus ning tunne, et just seda maad ja neid inimesi sa armastad, kus sündisid – kas kõlab tuttavalt?
Elavad pildid Setomaalt
«Seto 100 Eesti riigis» Postimehe eriväljaanne kannab sügavat sõnumit – 1918. aastal välja kuulutatud Eesti Vabariigiga on 100 aastat koos astunud ka setod. Eriliselt ja väärikalt.
Sõjaline kaitse ja tunnetus, et Petserimaad hoitakse ja kaitstakse, oli juba 100 aastat tagasi tuntav – kui Laidoner ütles, et vaenlane tuleb visata Eesti piiride taha, siis mõtles ta juba toona, et Irboska taha.
Ka Eesti Asutav Kogu nimetas paberi peal Setomaad 100 aastat tagasi Eesti osana.
Lehes on lugemist ja mõtlemist minevikust, olevikust ja tulevikust kõigile.
Vaimusuurust, sisukust, õrnust, tugevust, inimesi – Setomaale edenemist!
Ilusat kevadet kõigile!
SETOMAA
PEALINN
Setomaa ajalooline pealinn on olnud Petseri.
USK
Setomaa ja setod on ajalooliselt kuulunud õigeusu kultuuriruumi.
TERRITOORIUM
Setode ajalooline asuala on jagatud kahe riigi – Eesti Vabariigi ja Venemaa Föderatsiooni vahel. Ajaloolise Setomaa (Petserimaa) pindala on umber 1700 km2.
Alates 1. jaanuarist 2018 on Eesti haldusse jääv Setomaa liidetud Setomaa vallaks.
Setod ise on oma asuala jaganud 12 nulgaks ehk piirkonnaks. Ühes nulgas on 15–20 küla.
RAHVASTIK
2011. a rahvaloenduse põhjal on Eestis umbes 12 500 inimest, kes mõistavad seto keelt. Neist umbkaudu 3500 elab Setomaa vallas, 8500 mujal Eestis ja mujal maailmas ning umbes 200 Venemaal Pihkva oblasti Petseri rajoonis ametlikult.
INFO
Setomaal eksisteerib korraga ürgne pärimuskultuur, puhta looduse vägi ning neil kahel põhinev innovatsioon, mis teeb sellest linnamelust painatud puhkajale ihaldatud sihtkoha. Vaata kõige selle kohta lähemalt: www.visitsetomaa.ee