Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Mihhail Lotman: «Setod ajavad oma asja ja on riigimehed või edukad ärimehed» Suhtumine seto rahvasse, seto keelde ja Setomaasse on mingil määral Eestis paraku kahetine. Ühelt poolt tuletatakse setosid ikka meelde, kui on tar­vis tõstatada küsimust Tartu rahu piiridest – öeldakse, et setod piinlevad Vene võimu all. Teiselt poolt aga on tunda teatud ettevaatlikku, et mitte öelda tõrjuvat suhtumist. Ehk et ühelt poolt setod on nagu kõige õigemad eestlased, teisalt võõrkeha ning taoline topeltsuhtumine avaldub ka suhtumises keelde.
Vahemees Ustav Kui Jakob Hurt 1906. aasta viimasel päe­val suri, jäi kavas ol­nud «Setu raamat» küll lõpetamata, kuid «vanavara aidamehe» tehtud töö eestlas­tele setode olemasolu teadvus­tamisel ja seto kultuuri tutvus­tamisel oli siiski vilja kandnud. Eestlaste senise üleolekutunde oli mõnikord asendanud poo­lehoid, mis sest, et ebalev. Näi­teks võõristas Võrumaa mees Artur Adson noorpõlves setosid, kuid tundis samas uhkust laulu­de üle, mida Hurda «Setukeste laulude» kolmest köitest (1904– 1907) luges. Üks neid, kes pä­rast Hurda surma setode tead­vustamise-tutvustamise tööd jätkasid, oli tollane ainus ees­ti rahvusest preester Setomaal Karl Ustav.
Jaan Kaplinski: «Setod on tõestanud oma võimeid igal alal – olgu kunstides, teaduses. Nüüd on küsimus hoopis… » Vana Setomaa oli selgete piirideta, siin olid nii vene kui seto külad, mõlemad elasid oma elu oma kommete järgi. Midagi sellist oli iseloo­mulik mitmetele piirkondadele Euroopas. Nii elas tänase Leedu ja Valgevene aladel poolakaid, valgevenelasi, vene­lasi, leedulasi, juute. Sitsiilias on tänini kreeka ja albaa­nia piirkondi. Nüüdne Setomaa on osa endisest setode asumisalast, Venemaa poolele jäävad külad on suuresti tühjad, niisama ei ole Eesti poolel arvestatavat vene asustust. Selline etniline lahknemine on samuti tänapäe­va Euroopale üsna iseloomulik. Itaallased on nüüdsest Sloveeniast suuresti lahkunud, juudid on Ida-Euroopast hävitatud ja ellujäänud enamjaolt lahkunud.

Loetumad uudised

1
2
3
4
5
Tagasi üles
Back